MÜSLÜMAN YILBAŞI KUTLAR MI?
2016’ ya veda etmeye sayılı saatler kala herkesi bir telaş, bir kutlama heyecanı sardı. Herkes yeni yıldan mutluluk, bol kazanç ve daha ne umutlar bekliyor.  Tıpkı diğer eskiyen yıllar gibi.

Keşke insanlarımız Dünya’nın Güneş’in etrafındaki dönüşünden değil de Allahtan bir şeyler bekleyebilseydi.

Peki, Batı Kültürü olan Yılbaşı Kutlamasını yapmak Müslümanlar için doğru mudur?

Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) bu konuda şöyle buyurmuştur.  "Kim bir kavme (topluluğa) benzemeye çalışırsa o, onlardandır." (Ebu Davud, libas 4).”  Yahudilere benzememek için de onlar saç uzatınca saçlarını keser, onlar kesince kendisi de uzatırdı. Sanırım bu iki örnek biz Müslümanların Yılbaşı kutlamalarına bakışını netleştirmiş olacaktır.

Biz Müslümanlar Yılbaşında daha önce neler yapıyorsak en azından onu yapmalı, hatta yapabiliyorsak yeni yılın bizlere hayır getirmesi için, o gece saat tam 12 de namaz kılıp dua etmeliyiz

Unutmayalım ki hırsızlık bir ekmekten kahpelik bir öpmekten başlar. Bugün Yılbaşı kutlamasında ne var dersek, yarın evimizi çam ağaçları ile süsler, cadde ve sokaklarımız da Noel Babalar görmeye başlarız. Çocuklarımız batı medeniyetini iyice benimser ve yarın kilisenin yolunu tutarlarsa bunun vebalinden kurtulamayız.

Müslüman kanının oluk oluk aktığı şu günlerde bırakın kutlama yapmayı, düğün yapmayı bile kendimize yakıştıramıyorum.

Noel Baba dedikleri o bacadan giren adama da söyleyin. Kendi ırkının Suriye’de, Filistin’de ve bir çok Müslüman ülkede, kafalarına tonlaraca bomba yağdırıp, ölümüne neden olan, yetim ve öksüz kalan çocuklara da bir hediyesi var mı?

 

Kurşun Kalem

Ayhan Yağız

 www.avamhaber.com

30.12.2016


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Okuyucu YorumlarıFutbol Ligleri Puan Tablosu

sanalbasin.com üyesidir