Dünya / Manşet

Putin: Dünyada güvenlik giderek azalıyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dünyada güvenliğin giderek azaldığını, radikallerin ve aşırılık yanlıların özgürlük elde ettiğini söyledi.

Putin: Dünyada güvenlik giderek azalıyorKatalonya´daki siyasi gerginlik ve Kuzey Kore krizi gibi konulara da değinen Putin, BM´nin uluslararası sistemin merkezinde kalmaya devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Putin´in Valday´da yaptığı konuşmada öne çıkanlar şöyle:

Rusya, Kuzey Kore´nin nükleer denemelerini kınıyor ve BM Güvenlik Konseyi´nin tüm kararlarını uyguluyor.

(Katalonya´daki durum hakkında) Avrupa, bunu daha önceden düşünmeliydi.

Avrupa´nın bazı ülkelerin parçalanmasına ve Kosova´nın ayrılmasına verdiği destek, ayrılıkçı eğilimleri körükledi ve bu da Katalonya´daki duruma yol açtı.

Jeopolitika alanındaki çifte standart uygulamaları, Avrupa´nın istikrarlı gelişmesi için tehlike yaratıyor.

´IKBY VE KATALONYA´DA BATI´NIN ÇİFTE STANDARTININ İZLERİ GÖRÜLÜYOR´

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) ve Katalonya´da yaşanan krizlerde Batı´nın çifte standart uygulamalarının izleri görülüyor.

´BM´DE REFORM YAPILMASI GEREKİYOR´

BM´de reform yapılması gerekiyor ancak yapılacak reformlar kalıcı olmalı ve oy birliğiyle kabul edilmeli.

´BATI, RUS DEVRİMİ´NDEN DERS ÇIKARMAYI BAŞARDI´

Batı, 1917 Rus Devrimi´nden ders çıkarmayı başardı. Yani bu sadece Soğuk Savaş´ta kazanılan jeopolitik zaferlerden ibaret değil. Sovyetler Birliği´nin meydan okumasına verilen yanıt sonucunda Batı birçok kazanım elde etti. Yaşam seviyesinin yükselmesi, orta sınıfın doğuşu, iş gücü pazarındaki ve sosyal alanlardaki reformlar ve insan hakları garantisi bunlardan bazıları. 

´KOSOVA´NIN AYRILMASINDAN SONRA BİRÇOK BÖLGE BAĞIMSIZLIK TALEBİNDE BULUNDU´

Kosova´nın ayrılmasından sonra birçok bölge bağımsızlık talebinde bulundu. Diğer bölgelerdeki bağımsızlık yanlılarını destekleyen Batı, Kırım halkının ortaya koyduğu iradeye ise destek vermedi. Demek oluyor ki, bazı meslektaşlarımız için bağımsızlık ve özgürlük için mücadele eden meşru bölgeler ile demokratik mekanizmaların yardımıyla dahi haklarını elde edemeyecek ayrılıkçılar var. 

Evrensel meşruiyete sahip BM, uluslararası sistemin merkezinde kalmaya devam etmeli, bunun alternatifi yok. BM´nin otoritesini ve etkinliğini artırmak hepimizin görevi.

´ABD, PLÜTONYUM ANLAŞMASINDA KÜSTAHÇA DAVRANIYOR´

ABD, 2000 yılında nükleer silah yapımında kullanılabilecek düzeyde zenginleştirilmiş fazla plütonyumu imha etmek için imzalanan anlaşmadaki yükümlülüklerini yerine getirmeyecek küstah bir tutum sergiliyor. Rusya, tüm yükümlülüklerini yerine getirdi ve 27 Eylül 2017´de süreci sonlandırdı. Böylece Rusya, uluslararası güvenliğin pekişmesine ciddi katkı sundu.

Rusya, nükleer silahlar konusunda ABD´ye karşı son derece açık davrandı. Ancak bunun karşılığında Rusya, Kafkaslarda terörün ve eski Yugoslavya´da trajik olayların desteklendiğine tanıklık etti. 

´KUZEY KORE´NİN EGEMEN BİR DEVLET OLDUĞU UNUTULMAMALI´

Kuzey Kore yönetimini seversiniz ya da sevmezsiniz ancak Kuzey Kore´nin egemen bir devlet olduğu unutulmamalı. Her türlü ihtilaf, uygar bir biçimde çözüme kavuşturulmalı. Rusya, bu yaklaşımın benimsenmesi için  çağrı yapmaya devam ediyor. 

​´BAZI ÜLKELER SİYASİ GEREKÇELERLE EKONOMİK İLİŞKİLERE MÜDAHALE ETTİĞİNİ GİZLEMİYOR´

Siyaset, ekonomik ilişkilere müdahalesini giderek artırıyor. Kısa süre önce siyasetin ekonomiye müdahalesine karşı çıkanlar, bugün bizzat kendileri müdahalede bulunuyor. Hatta bazıları, kendi ulusal ve ticari çıkarlarını korumak için siyasi gerekçeleri kullandığını gizlemiyor. Bu çerçevede ABD Kongresi´nde yakın zamanda kabul edilen yaptırım paketi, Rusya´yı Avrupa enerji pazarından çıkarmayı ve Avrupalı ülkeleri daha pahalı olan ABD gazına yöneltmeyi amaçlıyor.

´ABD, KİTLE İMHA SİLAHLARINA SAHİP OLAN EN GÜÇLÜ ÜLKE´

Bilindiği gibi ABD, 2002 yılında Balistik Füzeleri İmha Anlaşması´ndan çekildi ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Anlaşması´nın kurucularından olarak anlaşmayı başlattı ancak yükümlülüklerini yerine getirmiyor. ABD, kitle imha silahlarına sahip olan yegane ve en güçlü ülke. Ayrıca ABD, kimyasal silahlarını imha tarihini 2007´den 2023´e çekti. Silah kontrolünde lider olduğunu iddia eden bir ülke için bu uygun bir durum değil."

´RUSYA´YI 1950´Lİ YILLARA DÖNDÜRMEYİ BAŞARAMAYACAKLAR´

Rusya´yı 1950´li yıllara geri döndürmeye çalışıyorlar ancak Rusya, 1950´li yıllara dönmeyecek. 

´ABD, ORTA VE KISA MENZİLLİ FÜZELERİ İMHA ANLAŞMASI´NDAN ÇEKİLİRSE…´

ABD, Orta ve Kısa Menzilli Füzeleri İmha Anlaşması´ndan çekilmesi durumunda Rusya, anında ve simetrik yanıt verecek.

´YENİ SİLAH SİSTEMLERİ GELİŞTİRME KARARI ALABİLİRİZ´

Rusya, nükleer ülkelerin yeni silah geliştirme faaliyetlerini takip ediyor. Bu ülkeler daha hassas ve nükleer silaha yakın silahlar geliştiriyor. Gerekirse, nükleer olmayan yeni silah sistemleri geliştirme kararı alabiliriz.

´BM PANDORANIN KUTUSUNU AÇTI´

Birleşmiş Milletler Mahkemesi´nin Kosova ile ilgili kararı, pandoranın kutusunu açtı.

´ORTA VE KISA MENZİLLİ FÜZELERİ İMHA ANLAŞMASI´NI İHLAL ETME ARZUMUZ YOK´

Son dönemde Rusya´nın Orta ve Kısa Menzilli Füzeleri İmha Anlaşması´nı ihlal ettiğini sıklıkla duyuyoruz. Eğer hava ve deniz bazlı füzelerimiz olmasaydı, belki bu anlaşmayı ihlal etme arzumuz olurdu. 

´SURİYE´DEKİ TERÖRİSTLERİ KISA SÜRE İÇİNDE YOK EDECEĞİZ´

Astana´daki Suriye görüşmeleri olumlu ilerliyor. Gerilimi azaltma bölgelerinin kurulması, Astana´da elde edilen en önemli sonuç oldu. Suriye´deki teröristleri kısa süre içinde temizleyeceğimizi tahmin etmek için elimizde doneler var. Ancak teröristler yok edildikten sonra dahi tehdit ortadan kalkmayacak. Suriye´de terörün kökünün kazınması, bölgede ve dünyada terörün kökünün kazındığı anlamına gelmez. 

 
Bu haber 20.10.2017 11:33:59 tarihinde eklenmiştir.İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • İspanya karıştı, diğerleri sırada

 • Baba Fetö'den, oğlu İşid'den tutuklu

 • ABD'nin istediği telefonun şifresi kırıldı

 • Doları bir anda 3.80 e hangi hainler fıŕlattı ?

 • Cübbeli, Gökçek'e beddua ettiği için olmuş

 • Duayen Ülkücü avamhaber.com'da

 • Recep Altepe istifa etti

 • Irak Başbakanı Ürdün´de

 • Altepe'nin yerine sürpriz isim

 • Masum kanlar Öcalan’a sunulmuş

 • D-8’e sahip çıkmalı, etkin olması için azami gayret göstermeliyiz

 • Süleyman Dama'nın beklenen kitabı yakında

 • Putin: Dünyada güvenlik giderek azalıyor

 • Duayen Ülkücüden Akşener'e büyük tepki

 • Barzani Kürtlerinin Kudüs’ünü çatışmasız teslim ettiler :)

 • MUHTAR ÇAKMAĞININ HİKAYESİ

 • Şaban Dişli ile ilgili şok gelişme

 • Türklere karşı savaşmaya hazırız

Benzer HaberlerFutbol Ligleri Puan Tablosu


sanalbasin.com üyesidir