Manşet

MISIR RAPORU

İsrail'in Nil'ı kontrol etme arzusu, cuma namazındaki yüzlerce kişinin şehid edilmesine sebep oldu. 
İsrail'in Nil'i kontrol etme arzusu, cuma namazındaki yüzlerce kişinin şehid edilmesine sebep oldu. Mısırda korku oluşturularak, baraj anlaşmasının sonuçlanması hedefleniyor. Olan masum sivillere oluyor. Bu kişilerin, hükümet yanlısı olması, yapılan alçaklığı gideremez. Hiçbir dinin mensubuna, velev ki putperest olsun, ibadet halinde iken böyle bir saldırı yapılamaz. 

Buna sebep olan siyonistleri Allah kahretsin.

Olayın perde arkasını ortaya koyan tablo budur:

BARAJ SORUNU

Mısır, 13 Kasım Pazartesi günü başkent Kahire'de yapılan üçlü toplantının ardından, Hedasi Barajı konusunda Etiyopya ve Sudan'la yapılacak teknik müzakerelerin dondurulduğunu açıklamıştı. Karar sonrası Sisi, geçen hafta yaptığı açıklamada, "Hiç kimse Mısır'ın su (Nil Nehri) üzerindeki payına el koyamaz. Mısırlılar için su ölüm kalım meselesidir. Su, kimsenin mülkü değil Allah'ın bir nimetidir" demişti.

Etiyopya'nın 2011'de Nil'in iki kolundan birini oluşturan Mavi Nil'in yatağını değiştirerek Hedasi Barajı'nın inşasına başlamasıyla bölge ülkeleri arasında nehrin sularının kullanımı konusunda tartışmalar gündeme gelmişti.

AJAN KRİZİ

Mısır'da "Türkiye adına casusluk faaliyetinde bulunmak ve terör örgütüne üye olmak" suçlamasıyla 29 kişi hakkında 15 günlük gözaltı kararı verildi.

Savcılıktan yapılan açıklamada zanlılar, Mısırlıların konuşmalarını dinlemek ve verileri Türk istihbaratına vermek üzere vatandaşlarına uluslararası telefon hizmeti sunmakla suçlandı.

"Türk güvenlik ve istihbarat birimleri ve uluslararası Müslüman Kardeşler örgütü unsurları ile" birlikte çalışmakla suçlanan zanlıların, ülkedeki şartlarla ilgili bilgileri topladıktan sonra bunları Türk istihbaratına sızdırdıkları iddia edildi.

SİNA'DA CAMİYE SALDIRI 

(HÜKÜMET YANLILARININ CAMİSİ)

Görgü tanıklarına göre güvenlik güçlerini destekleyen cemaat hedef alındı. Resmi devlet ajansı MENA'nın geçtiği haberlerde ilkin 54 olarak açıklanan can kaybı sayısı hızla 85, 115, 155, 184, 200 ve 235'e yükseldi. İlk belirlemelere göre 125 kişi de yaralandı. Militanların hareket eden her şeye, ambulanslara bile ateş açtığı haberleri geldi.

'İHA'LAR 15 TERÖRİSTİ ÖLDÜRDÜ'

Derhal güvenlik toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi, 'gaddar' şekilde kuvvet kullanarak yanıt vereceklerini söyledi. Sisi ''Ordu ve polis, şehitlerimizin intikamını alacak. Güç kullanarak kısa sürede güvenliği yeniden tesis edecek'' dedi. Sputnik'e konuşan bir kaynak, Sina'daki tüm güvenlik güçlerinin saldırganları aramak için seferber olduğunu belirtti. Sky News Arap kanalı da Mısır'ın insansız hava araçlarının (İHA) caminin yakınındaki çöllük bir bölgede hava saldırısı düzenlediğini ve 'saldırıya katılmış olan teröristlerden 15'ini öldürdüğünü' duyurdu.

 

İSRAİL: TERÖRLE MÜCADELEDE BİRLEŞELİM

Mısır'da üç gün yas ilan edilirken taziye mesajı gönderenler arasında Mısır'la 1979'da barış anlaşması imzalamış olan, sınırdaki Sina'yı kendi ulusal güvenlik meselesi gören ve sık sık müdahil olan İsrail de vardı. İsrail Eğitim Bakanı Naftali Bennett ''Rusya, Avrupa, ABD, İsrail ve Arap alemi, her nerede ortaya çıkarsa terörle savaşmak için artık uluslararası birlik zamanı. Hepimize zarar veren terörle mücadele için birleşmek zorundayız'' mesajını yayımladı. Türk Dışişleri'nden de ''Şiddetle kınıyoruz. Saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine ve kardeş Mısır halkına başsağlığı, yaralılara acil şifa diliyoruz'' açıklaması yaptı

ISRAIL'İN SU STRATEJİSİ VE SU SAVAŞLARI 

Kuzeyden, Türkiye'deki Fırat-Dicle kaynaklarının kontrolü ile güneyden, başta Etiyopya olmak üzere Sudan üzerinden MISIR'ın kontrolü hedefleniyordu.

Sudan, İsrail'in Nil'e  hakim olması için, 2011 yılında ikiye bölündü. Sudan, Kızıldeniz'i, Süveyş'i ve Nil Nehri'ni kontrol eder. Nil Nehri'nin kontrolü, Mısır'ın kontrol edilmesi demektir. Nil Nehri'nin kontrolü, Güney Sudan'a geçmiş bulunuyor. Kızıldeniz'in kontrol edilmesi, Hint Okyanusu ve Basra körfezinin de kontrol edilmesini kolaylaştırır. Yeni kurulan Güney Sudan, petrol zengini bir ülkedir. İsrail, Güney Sudan'da iki ayrı ilde birer hava üssü, Yahudi ortaklı Amerikan şirketleri Namoli kentinde bir elektrik santrali inşa etti. İsrail, savaş uçağı pilotlarını Sudan'da inşa ettiği hava üslerinde eğitiyor. Güney Sudan; doğudan Etiyopya'ya (934 km) sınırı var.

Nil'in doğduğu ülke, Afrika'nın en büyük İsrail üssü Etiyopya'dır. Etiyopya'da, İsrail'in Afrika kıtasındaki merkez  üssüdür. Etiyopya'daki baraj projesi, İsrail'in, Nil'in suyunu istediği anda kesebilmesi icin, Yahudi Sermayeli Amerikan-İngiliz şirketi tarafından yapıldı. 

İSRAİL, FIRAT, GAP

Türkiye'de, Aşağı Fırat Havzası ve Dicle Havzası'ndan ne şekilde faydalanılacağı açıklık kazandı ve 1977 yılında bu iki havza projesi "Güneydoğu Anadolu Projesi" şeklinde adlandırıldı. 

PKK'nın kuruluş aşamasında MOSSAD'ın (İsrail istihbarat servisi) çok büyük destek oldu. Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad, GAP'ın kurulmasını istemiyordu. Öcalan, 1979'da Türkiye'den ayrıldı, Esad'ın Suriye'sine geçti. PKK eylemlerini başlattı.

SONUÇ :

Mavi Nil üzerinde, Etiyopya ve Sudan sınırındaki baraj, İsrail'in Nil'i ve dolayısıyla Mısır'ı kontrol edebilmesi için yapılan bir projedir. Haliyle Nil'i ve Mısır'ı kontrol eden arap yarımadasını, hatta buna Fırat'ı da dahil edebilirlerse ki; İsrail'in İslam coğrafyasını kontrolüne alması işten bile değildir.  

Parça parça uygulanan bu planlar, su savaşlarının gerekçesi olacak, savaşan İsrail değil müslüman devletler olacaktır. 

Allah, kafire, siyoniste fırsat vermesin.

 Sabri ÖZCAN 
Bu haber 24.11.2017 21:38:06 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Avamhaber.com'u kapatıyoruz.

 • MISIR RAPORU

 • Zarrab duruşmasını 'Ay hadi inşallah' diye bekleyenler

 • Almanlar Tiyatro Ulüm’i Keşfetti

 • İran Suriye'de İşgalci Bir Güçtür

 • Rusya Bombalamayı Sürdürüyor

 • ''MEDENİYETLER BEŞİĞİ KUDÜS'' SEMPOZYUMU

 • Türkiye için büyüme tahminlerini yükseltti

 • AİHM 15 Temmuz sonrası FETÖ kararı

 • ABD'de 'olağanüstü' toplantı

 • Kopenhag'da güvenlik alarmı

 • Lübnan´a dönüp, yasal gereklilikleri yerine getireceğim

 • Putin-Trump görüşmesi ABD yönetiminden ötürü gerçekleşmedi

 • Körfez ülkeleri ciddi bir şekilde ABD ve İngiltere'ye bağımlı

 • İMAN TAZELEMEK İÇİN ANITKABİR'E GİTMİŞ

 • Barzani’nin hedefinde yine ABD var

 • Erdoğan gidecek, Kemal gelecekmiş

 • Hariri rehin alındı

Benzer HaberlerFutbol Ligleri Puan Tablosu


sanalbasin.com üyesidir