FINDIK FARELERİNİN İHANETİ
Fındık Pazarında FETÖ Parmağı

Türkiyenin 55. sıradaki sanayi kuruluşu, FETÖ'ye yakınlığı ile bilinen, 1.3 milyar TL cirosu olan ve Türkiyenin en büyük fındık ihracatçısı, cari ihracatın üçte birini gerçekleştiren Oltan Gıda isletmesi;  17-25 Aralık kumpasının ardından satışa çıkmış ve İtalyan cikolata devi, Nutella'nın üreticisi  Ferrero'ya satılmıştır. 

Bu yolla yabancı bir firmanın Türkiye’deki fındık fiyat ve üretimini doğrudan kontrol ederek, tekelleşmesinin yolu açılmıştır. 

Dünya fındık üretiminin %70'ini rakipsiz kalitesiyle karşılayan Türkiye, fındık borsasının sahibi olması gerekirken, böyle stratejik bir ürünü ve bundan doğan nakit akışının kontrolünü bir yabancı firmaya bırakmıştır. Diğer yerli işletmeler de satış için sıraya girmiş durumdadır. Bu ivmeyle Ferrero firmasının kısa dönemde fındık üretiminin yarıdan fazlasını ele geçirmesi ve uzun dönemde tekelleşmesi işten bile değildir. 

Bu durum Türkiye için, herseyden önce bir zillettir. Üreticiye ise zulüm ve eziyettir. 

Fındık toptan fiyatları üreticinin maliyetini dahi karşılamamaktadır. Bu gidişle fındık bahçeleri orman alanına dönüşerek; hem ürün hem üretici kurda kuşa yem olacaktır. 

Böylesine büyük ve yılda 6-7 milyar dolar ihracat yapılan bir ürünün kontrolünün bir yabancı firmaya verilmesi,  devlete ve millete ihanettir.

İhanet bununla da sınırlı değil;

Türkiyenin neden bir fındık silosu yok.

Fındık borsası neden Türkiye'de değil 

Yabancı firmanın tekelleşmesine Rekabet Kurumu neden  engel olmadı 

Neden fındık piyasa fiyatı oluştuktan sonra DMO 50 Krş farkla piyasaya giriyor ( üstelik fiyat oluşurken  DMO'nun piyasaya girip girmeyeceği şaibeliydi )

Tarım Bakanlığı neden Türkiye'de sanki hiç fındık üretilmiyormuş gibi davranıyor. 

 Bu satış ne şekilde gerçeklesti, kimlerin parmağı var. Rakipsiz bir ürün pazarı üzerinde yabancı bur firmanın tekelleşmesine neden izin verildi.

Bütün bu soruların cevaplanması icin; meclis soruşturması açılması, sorumluların tesbit edilmesi ve üreticilerin maduriyetinin giderilmesi gerekmektedir. 

Karadeniz halkı devletine ve milletine bağlı bir halktır. Ancak topraklarında  tekelleşmiş İtalyan fabrikalarına  tahammül etmek  zorunda değil. Üstelik bu tekel emeğimizi ve ürunümüzü sömürüyorsa ve şayet sömürüye karşı bir tedbir alınmazsa bir sabah o fabrikalar yerle yeksan olabilir. Ve hain fındık fareleri ayaklar altında ezilebilir. Bizden söylemesi.....

 


Son Yazıları

2017.10.26 - HALEP'ÇE
2017.10.19 - MUHTAR ÇAKMAĞININ HİKAYESİ
2017.09.20 - TROÇKİ VE TROÇKİZM
2017.09.06 - Şerif MARDİN vefat etti
2017.08.20 - FINDIK FARELERİNİN İHANETİ
2017.08.17 - ALTI MİLYAR DOLARLIK TWEET
2017.07.15 - VEYL!
2017.07.05 - AZERBAYCAN'A SALDIRI
2017.07.02 - İHANETİN İKİNCİ PERDESİ
2017.06.06 - KATAR

İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Okuyucu YorumlarıFutbol Ligleri Puan Tablosu

sanalbasin.com üyesidir