Kültür Makaleleri / Kültür-Sanat

TROÇKİ VE TROÇKİZM

Fotoğrafta,  Büyük Ada'da bulunan metruk halde etrafı mezbelelik olmuş, Troçki Evi görülmektedir. Kültür hayatımıza kazandırılması gereken önemli bir öğeden hareketle Troçki ve Troçkizm hakkında kısa bir inceleme.

TROÇKİ VE TROÇKİZM Asıl adı Leon Davidoviç Bronstein olan Troçki, 7 Kasım 1879'da Güney Ukrayna'nın Yenovka köyünde doğdu. 1896'da Nikolayev'de sosyalist düşüncelerle tanıştı. 1897'de Rusya İşçi Birliği adlı gizli örgütü kurdu. Çar polisince tutuklanıp Sibirya'ya sürgüne gönderildi. 

1902 yılında Troçki takma adını kullandığı sahte pasaportla Viyana'ya, oradan da Londra'ya kaçtı. 1905 devriminde St. Petersburg'a dönüp İşçi Sovyeti başkanlığına seçildi. Devrimin yenilgiye uğramasıyla tutuklanıp 1907'de Doğu Sibirya'ya sürüldü. Londra'ya kaçtı.

1917 devriminde Rusya'ya döndü. Dışişleri Komiserliği, ardından da Savaş Komiserliği'ni üstlenip Başkumandan sıfatıyla Kızıl Ordu'yu kurdu. 1924'te Lenin'in ölümünden sonra Stalin'le giriştiği iktidar mücadelesini kaybetti.

1926'da Politbüro'dan çıkartıldı. 1928'de Alma Ata'ya, bir yıl sonra da Türkiye'ye sürüldü. 1933'te Fransa'ya, sonra Oslo'ya geçti. 1937'de Mexico City'ye yerleşti.

1940'ta bir İspanyol komünisti olan Frank Jackson tarafından başına buz baltasıyla  vurularak öldürüldü.

Jackson, iki yıldır, Troçki’nin eski sekreterlerinden ve güvendiği kişilerden biri olan Sylvia Agelof’la nişanlıydı. Yoksa, Meksiko’nun 10-15 kilometre ilerisindeki, polisin ve özel muhafızların beklediği bu kale gibi eve adımını bile atamazdı.

Daha önce hep Troçkist çevrelerle yakın ilişkiler içerisinde bulunan nişanlısı Sylvia ile birlikte gelmişti. Olay günü de (20 Ağustos 1940) içeriye girince Slyvia’yla burada buluşacaklarını ve birlikte New York’a gideceklerini, “veda ziyareti”ne geldiklerini söylemişti.

Sonradan eşi Nathalia’nın anlattığına göre, Jackson geldiğinde Troçki tavşanlarına yiyecek veriyordu. Bu uğraşının yarıda kesilmesine canı sıkılmıştı. Yine de aldırmamış; Jackson’un son makalesini gözden geçirme önerisini kabul edip onunla birlikte çalışma odasına girmişti. İki üç dakika sonra da olanlar olmuştu…

Troçki’nin çalışma odasındaydılar. Troçki, Frank Jackson’un okuması için verdiği yazıyı eline almış, göz gezdirmeye başlamıştı. Genç İspanyol, trençkotunun arasından çıkardığı buz baltasını birden eski devrimcinin başına indiriverdi. Troçki, baltayı ikinci kez indirmesine fırsat bırakmadan yerinden sıçrayıp olanca gücüyle Jackson’un bileğini tuttu. Ve bu beklenmedik savunmanın onu sendeletmesinden yararlanarak yandaki odaya geçti. Kapıda durdu, aldığı öldürücü yaranın etkisi altında bir çığlık attı. Eşi Nathalia ile muhafızlar koşuştular. Yan odaya doluşan muhafızlar suikastçının üzerine atılıp ellerindeki silahların dipçiğiyle vurdular, vurdular.

Dışarıda beklemekte olan polisler de yetişti. İki yaralı, Troçki ile suikastçı Jackson, hastaneye kaldırıldılar. Troçki çok yaşamadı; 25 saat sonra öldü. Doktorlar beyin zarının geniş ölçüde zedelendiğini açıkladılar.

Meksika’daki ikinci saldırı amacına ulaşmış ve Stalin'in  emriyle, Troçki öldürülmüştü. 24-25 Mayıs’ta düzenlenen ilk suikast girişiminin üzerinden üç aylık bir süre bile geçmemiş ama bu seferki Troçki suikasti başarıya ulaşmıştı.

Amerikalı Troçkistler, onun ABD’de toprağa verilmesini istiyorlardı. Bu istek uygun görülmedi. Meksiko kentinde bekletilen cenazesi başında, arkadaşları ve işçi temsilcileri nöbet tuttular. 300 bin kişi saygı duruşunda bulundu.

Marksist teorisyenlerden olan Lev Troçki, 1917 Rus Devrimi, Sovyetler Birliği‘nin kurulması ve alt yapısının oluşturulmasında etkili olan isimlerden biridir. Dışişlerinde sorumlu Halk Komiseriliği ve Bolşevik Parti’nin Politbüro üyeliğini yapmış; Kızıl Ordu‘nın kurulmasında etkin rol oynamıştır. Lenin’nin ölümünden sonra Stalin’e karşı “Sol Muhalefet“i geliştirmiş ve bu yüzden SSCB‘den sürülmüştür. 11 sene süren sürgün hayatında birçok ülkede bulunmuş ve “Troçkizm“i yaymak ve dünyada sosyalist bir düzen sağlamak amacıyla çalışmalar sürdürmüştür. Şu an halen dünyada Troçkizm’den etkilenmiş gruplar bulunmakla birlikte özellikle Stalinizm ve Maoizm‘e karşı muhalefeti oluşturmaktadır.

 
Bu haber 20.09.2017 12:33:33 tarihinde eklenmiştir.

Sabri Özcan Sabri Özcan tarafından hazırlanmıştır.


Haber Kaynağı : www.avamhaber.com özel haberi


İlgili Etiketler

stalin
stalinizm
troçki
troçkizm

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Avamhaber.com'u kapatıyoruz.

 • MISIR RAPORU

 • Zarrab duruşmasını 'Ay hadi inşallah' diye bekleyenler

 • Almanlar Tiyatro Ulüm’i Keşfetti

 • İran Suriye'de İşgalci Bir Güçtür

 • Rusya Bombalamayı Sürdürüyor

 • ''MEDENİYETLER BEŞİĞİ KUDÜS'' SEMPOZYUMU

 • Türkiye için büyüme tahminlerini yükseltti

 • AİHM 15 Temmuz sonrası FETÖ kararı

 • ABD'de 'olağanüstü' toplantı

 • Kopenhag'da güvenlik alarmı

 • Lübnan´a dönüp, yasal gereklilikleri yerine getireceğim

 • Putin-Trump görüşmesi ABD yönetiminden ötürü gerçekleşmedi

 • Körfez ülkeleri ciddi bir şekilde ABD ve İngiltere'ye bağımlı

 • İMAN TAZELEMEK İÇİN ANITKABİR'E GİTMİŞ

 • Barzani’nin hedefinde yine ABD var

 • Erdoğan gidecek, Kemal gelecekmiş

 • Hariri rehin alındı

Benzer HaberlerFutbol Ligleri Puan Tablosu


sanalbasin.com üyesidir