enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,4942
EURO
34,5714
Cargill

Cargill, yerli üretimi büyüten INFUSE Uygulama Merkezi’nde Orhangazi basınını ağırladı

Cargill, yerli üretimi büyüten INFUSE Uygulama Merkezi’nde Orhangazi basınını ağırladı
288
A+
A-

Cargill Türkiye, Orhangazi tesisinde ürettiği yüksek katma değerli ürünler ile yerli üretimi büyütmeye devam ediyor. Tesiste devreye alınan INFUSE Uygulama Merkezi gıda üreticilerinin inovasyon sahası olarak çalışıyor. Cargill yöneticileri, ithal bağımlılığı yüksek ürünlerin Türkiye’de geliştirilmesine imkan tanıyan merkezde Orhangazi basınıyla bir araya geldi. 26 Aralık’ta gerçekleşen buluşmada tesisi ve üretim laboratuvarını gezen basın mensupları, yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı

Cargill, sürdürülebilir, sağlıklı, bilinçli ve hayatı kolaylaştıran gıda ürünleri için inovasyona devam ediyor. Cargill’in Orhangazi’de kurduğu INFUSE Uygulama Merkezi, gıda üreticilerine anahtar teslim çözüm sunuyor. Son teknoloji ekipmanları ile endüstriyel ölçekteki üretimin küçük miktarlarda yapılmasına imkan tanıyan tesis, gıda üreticilerinin inovasyon sahası olarak çalışıyor, ithal bağımlılığı yüksek ürünler Türkiye’de geliştirilerek yerli üretime büyük destek sunuluyor.

Cargill yöneticileri, 26 Aralık’ta Orhangazi basınıyla bir araya geldi. Cargill Gıda Türkiye, Orta Doğu ve Afrika Kurumsal İlişkilerden Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Arzu Örsel ile Cargill Türkiye Kurumsal İlişkiler ve Fabrika Sorumlu Müdürü Cenan Celebci ev sahipliğinde gerçekleşen buluşmada, basın mensupları merkezi ve üretim laboratuvarını gezerek yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Buluşmada, Cargill Gıda Türkiye, Orta Doğu ve Afrika Ticari Ürün Müdürü Çağatay Taşkın, INFUSE Uygulama Merkezi’nin özellikle kıvam verici ürün gruplarını deneme amaçlı pilot bir tesis olduğunu vurguladı. Taşkın, “Her türlü sütlü mamul üretim tesisini birebir simüle edebilen tesisimizde, sütlü içeceklerden tatlı ve bitkisel krem şantiye, yoğurttan peynire kadar tüm süt gruplarında çalışıyoruz. Süt ürünleri tesisinin küçük ölçekli bir modeli diyebiliriz. Üreticilerin ekipman ve üretim süreçlerini taklit ederek birlikte reçete geliştiriyoruz. Özellikle, pazarda büyük bir potansiyele sahip peynir, labne ve krema ürünleri gibi geniş bir ürün yelpazesine odaklanıyoruz. En üst düzey teknolojiye sahip merkezimizde ürünü birlikte geliştirirken hizmet de sunuyoruz. Kısacası bir yol arkadaşlığı yapıyoruz” diye konuştu.

                                                                

“Üretim kesintiye uğramıyor, hız ve maliyet avantajı sağlıyor”

Süt endüstrisinde ürün geliştirme çalışmalarının çok meşakkatli olduğunu vurgulayan Taşkın,  şöyle devam etti:

“Örneğin, saatte 10-20 ton ürün işleme kapasitesine sahip bir üretim hattını durdurup yeni bir ürün denemek hem zaman kaybına yol açıyor hem de oldukça maliyetli. Ayrıca süt çok hızlı bozulan bir ürün, bu nedenle bekletmeden işlenmesi gerekiyor. Yapılan deneme tek seferde başarıya ulaşmayabilir, üretim hattına adaptasyon için denemeleri tekrarlamak gerekebilir. Tüm bu açılardan baktığınızda, inovatif bir ürün geliştirmek neredeyse imkânsızlaşıyor. Biz burada süt ürünlerinin prototiplerini, müşterilerin ihtiyaçlarına en iyi yanıtı verecek ve hedeflerine ulaşmalarına destek olacak şekilde hazırlıyoruz. Böylece reçetelerini, sunduğumuz kapsamlı araştırma ve ürün deneme imkanından faydalanarak yurt içinde daha az maliyetle ve daha hızlı üretebiliyorlar.”

Taşkın, Orhangazi’deki tesiste Türkiye’nin yanı sıra Orta Doğu ve Afrika’daki üreticilere de hizmet sağladıklarını belirtti. META olarak anılan bölgede bu kadar kapsamlı hizmet veren başka bir tesis olmadığını söyleyen Taşkın, Kasım 2020’den bu yana bölgedeki tüm müşterilerle iletişimde olduklarını ve çalışmalar yaptıklarını belirtti. Taşkın, “Bugüne kadar 14 farklı ürün kategorisinde, 600’e yakın prototip çalışması yaptık. 12 ürün geliştirdik, bu ürünlerin üretimine ve satışına başlandı” dedi.

Cargill Gıda Türkiye, Orta Doğu ve Afrika Kurumsal İlişkilerden Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Arzu Örsel de, Türkiye’de faaliyette oldukları 62 yıldır gıdanın sürdürülebilir geleceğinin her daim öncelikleri olduğuna dikkat çekti. Örsel, şunları söyledi: “Türkiye’de yüzde 100 yerli ham madde kullanarak gıda üreticisi müşterilerimiz için tüketici trendleri doğrultusunda yenilikçi ürün ve hizmetler sunuyoruz. Gıdanın yanı sıra biyoendüstri ve hayvan beslemesi alanlarında faaliyet gösteriyor, zengin ürün portföyümüzle hayatın her alanına dokunuyoruz. Amacımız, Cargill olarak 157 yıla yayılan global deneyimimizi, araştırma ve geliştirme alanındaki bilgi birikimimizi sürdürülebilirlik taahhütlerimiz doğrultusunda yerel üretimi de destekleyecek şekilde paylaşmak ve fayda sağlamak.”