enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
18,3367
EURO
18,1578
ALTIN
991,01
BIST
3.245,76

Gıda Satışlarında Aç Gözlülük !

0
A+
A-

Marketlerdeki fiyat rekabetsizliğinin sebebi 2 senedir çözülmüyor…

2 senedir korona virüs ile mücadele ettiğimiz zorlu süreçlerde zincir marketlerin ve esnafların halkın cebindeki 3 kuruş parayı 5 kuruş olarak nasıl alırım mücadeleleri son gaz devam ediyor…

Geçtiğimiz aylarda Diyarbakır’da örneğini sunabileceğim pazarcının ucuza mal sattığı için pazar dernek başkanının esnafı uyarması ve orada malını sattırmamaya çalışması gündem olmuştu. Ben 5 liralık malımı 10 liraya satarken ses yok ama 5 liralık malımı 6 liraya satınca esnaf teşkilatlanması ile karşı karşıya kalıyorum.Yazık ki ne yazık… Bu ve bunun gibi birçok örnekler sunabiliriz.

 

Bizzat şahit olduğum bir olay, okul önünde üzüm satan seyyar satıcıyı zabıtalara şikâyet eden çevre market esnafı, çok ucuza üzüm satıyor diye şikâyet etmiş. Bu üzüm ucuza satılabiliyorsa herkesin satması lazım. Milleti düşünen esnaf yok diyebilecek kadar az. Bu devran döner güç esnafın elinden halkın eline geçer umarım. Satılamayan malları aç gözlü esnafların yüzünden ormanlık alanlara dökülmesini değil ihtiyaç sahibi insanlara ucuza vermelerini temenni ediyorum.

Bu kadar üçkağıtçılık neden? Yarın toprak olacağın 3 günlük dünyada milletin yanında olacağına neden cebindeki 3 kuruş paraya göz dikiyorsunuz? Neden ben bir markette muzun kilosunu 25 TL’den görürken diğerinde 30 TL, neden yumurta 40 TL iken diğer markette 50-55 TL?  Bu zor günlerimizde kim ki haindir, kim ki zalimdir Allah(c.c.) mahşerde ona hak ettiğini versin.

Yazarın Diğer Yazıları