enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,4847
EURO
34,5827
Cargill

İznik Gölü’nü kurtaralım

İznik Gölü’nü kurtaralım
444
A+
A-

Türkiye’nin en büyük beşinci tatlı su gölü olan İznik Gölü’ndeki su seviyesindeki azalma da tedirgin edici boyutta. Bunun dışında çok sayıda kuruma riski altındaki göl için uzmanlar acil eylem planına geçilmesi konusunda uyarıyor.

İznik Gölünün çevresine ve içinde barındırdığı canlılara yararı ve coğrafyadaki stratejik konumu çok önemli. Öncelikle çevresindeki Orhangazi ve İznik başta olmak üzere civar köylerde bilinçli tüketim ve göl temizliği konularında bilgilendirilmeye ve yasal bir sınırlandırılmaya gidilmeli.
Türkiye’nin en büyük tatlı su kaynaklarından İznik Gölü’nde su çekilmesi artıyor.

Marmara Bölgesi’nin en büyük, Türkiye’nin ise 5. büyük doğal gölü olan yaklaşık 300 kilometrekarelik İznik Gölü, mevsimsel kuraklıktan olumsuz etkilenmeye devam ediyor.

Toplum Gönüllüleri Vakfı gönüllüsü olan İstanbul Üniversitesinden bir gurup öğrenci İznik Gölünün kurtarılması konusunda duyarlılık göstererek hocaları Tanfer Dinler ile birlikte Orhangazi’de inceleme ve uygulamalar yaptılar.

1987 yılında DPT tarım komisyonu üyesi iken iklim değişikliğine vurgu yaparak tarıma olacak etkilerini o günlerde görüp önce tarım sigortaları vakfı daha sonrada Tarsimin kurucusu olan Tanfer Dinler,gölde kuraklığın etkisi,sondajlar,tarımsal sulama ve tarım ilaçlarının su kalitesine etkileri konusunda bilgiler verdi.Diğer taraftan göl kenarında temizlik yapan öğrenciler tarım işletmelerinde ziyaret ettiler.

Kadın Girişimciler Kooperatifi Başkanı Seda Şentürk te son aylarda gençlerin gölün geleceği konusunda sorunları incellediklerini önümüzdeki günlerde tamamlayacakları projenin önemli bir doküman olacağını belirtti.Tanfer Dinler doğal varlığımız olan gölü içindeki ve dışındaki canlıları yaşatmanın hepimizin toplumsal görevimiz olduğunu Orhangazi ve iznikteki tüm kişi ve kurumların hiçbir önce yargı olmadan biran önce biraraya gelmeleri gerektiğini yoksa yarın çok geç kalınacağını söyledi.