enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,2020
EURO
35,0069
ALTIN
2.504,53
BIST
10.643,58

Bitcoin düşüşünü sürdürüyor

Bitcoin düşüşünü sürdürüyor
A+
A-

Risk İştahı Olmayan Piyasada Bitcoin Düşüşünü Sürdürüyor

Huobi Global Araştırma Müdürü Beste Naz Süllü’nün haftanın son gününde kripto para yatırımlarına ilişkin yaptığı değerlendirmelerde şu sözlere yer verdi: “Kripto paraları son bir haftadır ABD’ye yönelik regülasyon riskleri, 2014 yılında hacklenen Mt.Gox borsasından dağıtılacak olan 114 bin adet BTC ve ana endekslerde yaşanan genel zayıf risk iştahı aşağı yönlü fiyatlıyor. 69.000$ seviyelerini test eden Bitcoin 55.000$ seviyelerine kadar gerilemesinin ardından aylık yüzde 7 zararda ve son 4 haftanın ilk negatif kapanışını yapmaya hazırlanıyor.

Dünkü yazımızda da belirttiğimiz üzere Bitcoin fiyatının 58.000$ seviyelerine kadar düşmesinden sonra en düşük karides hesaptan en büyük balina hesaba kadar spot alımların gerçekleşmişti. Fakat piyasadaki hareketler şu sıra daha çok kaldıraçlı piyasa üzerinden dönüyor. Piyasada kaldıraçlı kontratların hacmi artarken, sürekli fonlama oranlarındaki gerileme ve alım kontratlarının likidite olması (stoplanması) satış baskısının devam ettiğine dair önemli bir işaret.

Bu nedenle Bitcoin’de 59.000$ seviyesinin yukarı yönlü kırıldığını görmediğimi takdirde satış baskısı içinde bulunduğu yükselen kanalın alt bandı olan 52.000$ seviyelerine dek sürebilir. Korku ve açgözlülük endeksleri de şuanda piyasanın BTC alımı için yeterli risk iştahını barındırmadığı ve alım yapmaktan korktuğunu gösteriyor.”