enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,5840
EURO
34,7984
Cargill

Doktorlara Özel Before After Yasası !

Doktorlara Özel Before After Yasası !
461
A+
A-

Sağlık alanında sosyal medyada doktorlar tarafından paylaşılan öncesi ve sonrası (before-after) resimleri, hekimler arasında haksız rekabet yaratıyordu. Daha da ötesi, plastik cerrahi, dermatoloji ve kulak burun boğaz hekimleri birbirlerini, sosyal medya içeriklerinden ekran görüntüsü olarak Rekabet Kuruluna şikayet etmeye başlamıştı.

Özellikle estetik ve obezite ile uğraşan hekimler arasında huzursuzluğa yol açan bu şikayetler sağlık turizmimizi de baltayan bir hale dönüşmüştü.

Bir diğer konuda ücretli tv programları. Ne yazık ki alanında çok iyi olmamasına rağmen tvye çıkan bazı hekimler de yalan yanlış bilgilerle halkımızı yanlış yönlendiriyordu.

Sağlık Bakanlığı, her iki soruna da neşter vuracak bir yönetmelik hazırladı. Sağlık Hizmetlerinde Tanıtım ve Bilgilendirme Faaliyetlerinde Hakkında Yönetmelik öncesi sonrası fotoğraflardan, tv programlarına kadar bir çok konuya açıklık getiriyor.

Hemen müjdeyi verelim. Belirli şartlara uyularak artık öncesi-sonrası fotoğraflar paylaşılabilecek. Bakanlığın yayınladığı taslak yönetmeliğe göre ameliyathane ve işlem sırasında hasta fotoğrafı ve görseli yayınlanması da yasaklandı.

Böylece ınstagramda ve web sitelerinde popo görmekten kurtulacağız !

Bakanlığın yönetmeliğinde ayrıca mahrem bölgelerin de gösterildiği hasta fotoğrafların gösterilmesini de yasakladı. Bakanlık, öncesi ve sonrası fotoğrafları yayınlanacak hastalardan alınacak onam belgesi konusunda örnek bir çalışma yaptı. TVdeki sağlık programlarına çıkacak doktorların da program öncesi imzalayacakları taahhütname de, bilim dışı, yalan yanlış bilgi aktarılmasının önüne geçeceğini düşünüyorum.

Sağlık Bakanlığı yönetimini ve bu konuda çalışma yapan bürokratları tebrik ediyorum. Düzenlemedeki şartlara uyan hekimlerimiz artık gönül rahatlığı ile hasta fotoğraflarını ve öncesi sonrası fotoğrafları paylaşabilecek. Bu sayede yurt dışından sağlık turizmi kapsamında yapılacak çalışmalar ivme kazanacak, ülkemize daha çok döviz girecek.