enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,2150
EURO
35,0982
ALTIN
2.517,82
BIST
10.643,58

Fırıncı esnafı destek bekliyor !

Fırıncı esnafı destek bekliyor !
A+
A-

CHP Orhangazi İlçe Başkanı Ender Teke, Belediye’yi göreve çağırdı;

CHP Orhangazi İlçe Başkanı Ender Teke, fırıncı esnafının tarihin en zor dönemlerinden birini yaşadığını belirterek, “Orhangazi Belediyesi’ni fırıncılar gibi sıkıntı içerisinde olan sektörleri toplamaya, hem üreteni hem de tüketeni düşünerek destek olmaya çağırıyoruz” dedi.
‘Maliyet hesabı bile yapamıyoruz’
Ülke ekonomisinin içinde bulunduğu sıkıntılar nedeniyle sektör olarak zor zamanlardan gecen Orhangazi Fırıncılar Kooperatifi üyeleri ile bir araya gelen CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, CHP Orhangazi İlçe Başkanı Ender Teke ve Belediye Meclis Üyesi Özen Aydın, Orhangazi Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı’nda fırıncıların sıkıntılarını dinledi.
Fırıncı esnafı ekim ayında 50 kg’lık ekmeklik un çuvalının fiyatı 170 TL iken maliyetlerinin de 2,3 TL olduğunu dile getirerek, son günlerde doğalgaza gelen yüzde 45 zam, elektrik, su, akaryakıt zamlar fiyatlara yansımadığı gibi, asıl sorunun bugün 50 kg ekmeklik unun fiyatının 360 liraya dayandığının altını çizdiler. Fiyat güncellemesi için aylar öncesinde bağlı oldukları odaya başvurduklarını belirten esnaf, bakanlıktan uygun görüş yazısı gelmediği için liste güncellemesi yapılamadığını, dolayısıyla da artık maliyet hesabı yapmakta bile zorlandıklarını ifade ettiler.
‘Fırıncı esnafı destek bekliyor’
Fırıncı esnafın her geçen gün artan maliyetlerin altında ezildiğini belirten CHP Orhangazi İlçe Başkanı Ender Teke, “Fırıncı esnafımız bugün sermayelerinin tükenmek üzere olduğunu belirtiyorlar. En temel gıda olan ekmek fiyatlarının artışını değil; un, maya, ayçiçeği yağı gibi hammadde fiyatlarının kontrol altına alınması en büyük istekleri. Ülkemizin her yerinde aynı sorunların yaşandığını biliyoruz. Farklı sektörlerde de sıkıntılar yaşandığını her geçen gün zamlarla mücadele etmekte olduğunu biliyoruz.

 

Orhangazi Belediyesi’ni fırıncılar gibi sıkıntı içerisinde olan sektörleri toplamaya, hem üreteni hem de tüketeni düşünerek destek olmaya çağırıyoruz” dedi.