enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,5111
EURO
34,6051
Cargill

İşçiler gelirde ve vergide adalet istedi.

İşçiler gelirde ve vergide adalet istedi.
624
A+
A-

Bursa’da Birleşik Metal-İş üyesi metal işçileri fabrikalarda yaptıkları eylemlerle geçinemediklerini vurguladı. İşçiler gelirde ve vergide adalet istedi.
Türkiye genelinde Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu çok sayıda fabrikada eylem yapan metal işçileri geçinemediklerini vurguladı. Ortak bir metnin okunduğu eylemlerde işçiler, gelirde ve vergide adalet istedi.
Yapılan açıklamalarda “Ülkeyi yönetenlere göre ekonomi şahlanıyor ama işçi sınıfı başta olmak üzere geniş halk kesimleri için şahlanan tek şey işsizlik, pahalılık, faturalar, borçlar, zamlar… 2022 kışına pahalılık ve işsizlik damgasını vuracak. Ülkeyi gerçek anlamda bir karakış bekliyor” dendi.
“Somut önlemler alınsın”
Türkiye’nin salgın süresince milli gelirine oranla kendi halkına en az nakit desteği veren ülkelerden biri olduğu vurgulanan açıklamada, “İşçilerin patronundan daha yüksek oranda vergi ödediği bir ülke haline geldik. Pandemide halk işsizlikle ve geçim zorluklarıyla mücadele ederken bir avuç ayrıcalıklı şirketin vergi borçlarının sıfırlanıyor, İŞKUR ve SGK kaynaklarından şirketlere kıyaklar yapılıyor. İşsizlik rekor kırarken, işçilere ait olan İşsizlik Sigortası Fonu kaynaklarının çoğunun büyük bölümü patronlara aktarılıyor. İşçiler, emekçiler, işsizler, emekliler, küçük esnaf, çiftçiler, dar gelirliler, yani bu halkın çok büyük bir çoğunluğu ise adaletsizliklerden bıktı: “Geçinemiyoruz” diyenler çözüm istiyor. 2022 karakışına karşı halkın ekmeğini savunmak için acil önlemler alınmalıdır! Gelirde ve vergide adalet sağlanmalıdır! Bıçağın kemiğe dayandığı şu günlerde biraz nefes almak için ülkeyi yönetenleri acil önlemler almaya çağırıyoruz. Üç beş şirketin hatırına bir gecede çıkan Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin, açlık ve yoksullukla boğuşan milyonlar için neden çıkmadığını soruyoruz. Pembe tablolar çizmeyi alışkanlık haline getiren siyasi iktidarı uyarıyor, 2022 bütçesi ve asgari ücreti belirlenirken “geçinemiyoruz” diye haykıran halkın ekmeği için somut önlemler almaya çağırıyoruz” dendi.


“Asgari ücret vergi dışı bırakılsın”
Metal işçileri taleplerini şu şekilde sıraladı:
Asgari ücret ve bütün ücretlerin asgari ücret kadarı için tüm vergi ve kesintiler sıfırlansın ve net ödensin. Böylece tüm ücretler yaklaşık 750 lira artırılsın.
Asgari ücret sonrası ilk vergi dilimine uygulanan tarife oranı yüzde 10’a indirilsin. Vergiye esas gelir dilimleri milli gelire göre artırılsın.
En düşük emekli aylığı asgari ücret düzeyine yükseltilsin.
Elektrik, su, doğal gaz ve internet faturaları vergi ve kesintiden muaf tutulsun.
Tüm gıda ürünlerinde KDV sıfırlansın.
Metal işçileri “Bu adaletsiz düzene karşı, sömürüye karşı örgütlenmeli, sendikalı olmalı, hakkımızı aramalıyız. Bir araya gelerek, omuz omuza vererek, örgütlenerek kazanabiliriz! Mücadelemizi ve örgütümüzü işyeri işyeri, sokak sokak, meydan meydan büyüteceğiz!