enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,2020
EURO
35,0069
ALTIN
2.504,53
BIST
10.643,58

Metaverse Nedir ve Ne İşe Yarar ?

Metaverse Nedir ve Ne İşe Yarar ?
A+
A-

Son dönemin yükselen yıldızı olan Metaverse terimi, özellikle kripto alanında sıkça kullanılmaya ve duyulmaya başladı. Özellikle en son kripto dünyasında yer alan ve Metaverse projesi olduğu söylenen projeler internet ve kripto kullanıcılarını Metaverse nedir sorusuna sıkça yöneltmektedir.

Bu içeriğimizde Metaverse nedir, Metaverse projeleri nelerdir ve Metaverse ne işe yarar gibi en sık sorulan soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Metaverse Nedir?
Metaverse, evren dışı bambaşka bir evren anlamına gelen dijital ve kurgusal bir evren anlamına gelmektedir.

Metaverse terimi Meta ve Universe kelimelerinin özel birleşiminden oluşmaktadır. Meta kelimesi Yunanca kökenli bir kelime olup Öte, Ötesi anlamına gelirken Universe kelimesi ise İngilizce Evren anlamına gelmektedir. Bu iki kelimeden yola çıkarak da Metaverse kelimesi Evren Ötesi anlamına gelir diyebiliriz.

Metaverse kavramında temel amaç gerçek dünyanın ve bulunduğumuz evrenin çok daha ötesinde dijital ya da sanal ancak gerçeğe çok yakın bir evren oluşturmak ve bu evrende insanlar arası etkileşim sağlamaktır.

Zaten günümüz dünyası oldukça teknolojik ve dünyanın bir ucunda yer alan bir kişi dünyanın diğer ucunda yer alan başka bir kişi ile çok kolay etkileşim kurabiliyor diyebilirsiniz ancak Metaverse bunun çok daha ötesinde bir kavramdır.

Aslında yeni olmayan ve daha önce birçok kitapta ve oyunda geçen bir kavram olan Metaverse kavramına yaklaşım son zamanlarda daha da değişmiş ve ilgi artmıştır.

Metaverse Ne İşe Yarar?
Metaverse, insanların arttırılmış gerçeklik ile dijital ya da sanal bir dünyada yalnızca iletişim kurmak yerine etkileşim kurmalarını, bu evrende bir hayat sürmelerini, tüm his ve duyguları yaşamalarını, paylaşmalarını ve hatta bu evrende kaybolmalarını ve yeni şeyler keşfetmelerini sağlamaktadır.

Birçok teknoloji firması Metaverse kavramına uygun oyunlar ve teknolojiler üzerine çalışmaktadır. Çünkü teknolojinin geldiği noktada artık gerçek evrenden ziyade sanal/dijital ama neredeyse gerçek bambaşka bir evren kullanıcıları daha çok heyecanlandırmaktadır. Bu nedenle de Metaverse teorisi ileride çok daha popüler ve arzu edilen bir kavram olarak karşımıza çıkacağa benziyor.

Metaverse teknolojisi kullanıcıları heyecanlandırdığı gibi teknoloji şirketlerini de fazlasıyla heyecanlandırmaktadır. Çünkü kullanıcılara yepyeni bir evren sunmak, gerçeklikten farksız sosyal, kültürel etkileşimler sunmak gibi birçok imkân teknoloji şirketlerini hem heyecanlandırmaya hem de harekete geçirmeye yetiyor.

Dünyanın en büyük oyun firmalarının yanı sıra Facebook gibi dünya devi firmalar da Metaverse teorisi karşısında hayranlıklarını ve heyecanlarını gizlememektedir.

Metaverse Projeleri Nelerdir?
Metaverse projeleri ağırlıklı olarak oyun projeleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu oyun projelerinde oyunculara yani kullanıcılara yepyeni ve neredeyse gerçek bir evren sunulmakta ve bu evrende oyunun kurallarına göre hareket etmeleri, yaşam sürmeleri, hedefler gerçekleştirmeleri gibi birçok imkân sunulmaktadır.

Metaverse kavramından önce aslında popüler olan NFT kavramı da aslında Metaverse’nin önemli kollarından biridir. Çünkü bu evrende sahip olunacak birçok obje, karakter veya araç NFT olarak tasarlanmıştır ve tek bir kişiye ya da yalnızca belli bir gruba ait olacak şekilde ayarlanmıştır.

Metaverse kavramı en çok oyun dünyasında karşımıza çıksa da aslında tamamen oyun özelinde bir kavram değildir.

Bazı şirketler çalışanlarına Metaverse olarak bir ofis ya da şirket deneyimi yaşatmayı hedeflerken başka şirketler de gelecekte konserlerin, etkinliklerin yine Metaverse olarak sunulabileceği, yeni vizyona girecek filmlerin, dizilerin ve yayınların bambaşka bir evrende izlenebileceği ve buna benzer fikirleri oldukça benimsemiştir.

Metaverse için pozitif düşünceler besleyen ve heyecan duyan kullanıcılar da özellikle kripto dünyasında Metaverse teknolojisine uygun projelere yatırım yapmayı tercih etmektedir. Çünkü Metaverse’nin tıpkı internetin dünyayı değiştirdiği ve bambaşka bir boyuta getirdiği gibi yepyeni bir dünya sunabileceği potansiyeline karşı yatırımlarını Metaverse projelerine yatırmak istemektedirler.

Gelecekte bizleri nelerin beklediğini ve nasıl bir boyutta yaşayacağımızı elbette kestirmek zor. Ancak insanların internetin varlığı ve teknolojinin gelişimi ile birlikte yaşadığımız dünyadan sıkılmış, bu dünyaya doymuş ve heyecanlarını yitirmiş olmaları karşısında Metaverse, sunduğu imkânlar ile büyük bir heyecan uyandırıyor.

Daha şimdiden bu kadar yankı uyandırabilen bir teknoloji ya da teori, ileride arkasına aldığı destek ve rüzgarla belki de insanların gerçek dünyadan tamamen uzaklaşmalarına ve kendilerine sonsuz, yepyeni bir evren inşa etmelerine olanak sağlayacaktır.

Ancak şunu da belirtmekte fayda var ki bu teknoloji insanlara kesin olarak pozitif bir katkı sağlayacak demek zordur. Çünkü gerçek dünyadan kopup tamamen sanal ancak gerçekten ayırt edilemeyen ve birebir olmak istenilen bir evrenden yeniden gerçek evrene dönüşü neredeyse hiç kimse kabul edemeyebilir ve bu durum sanal ile gerçeğin ayırt edilebilmesini zorlaştırarak ciddi sorunlara da yol açabilir.