enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
30,9787
EURO
33,5655
CARGILL

Uykusuzluğunuzun Psikolojik Nedenleri olabilir

Uykusuzluğunuzun Psikolojik Nedenleri olabilir
17
A+
A-

Ne kadar yorgun olursa olsun uyuyamayan, uykuya dalmakta zorlanan, gecenin bir yarısı uyanan ve saatlerce uyanık kalan kişiler dikkat! Uykusuzluğunuzun psikolojik nedenleri olabilir.

Öncelikle uykusuzluk, kişinin gece uykusunda uykuya dalamama, uykuyu sürdürememe gibi problemlerin sıralanabileceği bir sorundur diyen Uzman Psikolog Kaan Üçyıldız konuyu şöyle açıklıyor.

Çünkü uykusuz kişiler, gün içerisinde kendilerine yorgun ve mutsuz hissedebilir, ayrıca yapacakları herhangi bir görev için harekete geçmekte zorlanabilirler

Psikolojik olarak uykusuzluğun nedenleri arasında anksiyete, stres ve depresyon, kronik uykusuzluğun en yaygın nedenleri arasında sıralanabilir. Üstelik uyumakta zorluk çekmek kaygı, stres ve depresyon semptomlarını daha da kötüleştirebilir.

Uykusuzluğa neyin sebep olduğunu iyice analiz edin. Örneği yoğun stres altında mısınız? Yakın zamanda travmatik bir deneyim mi yaşadınız? Bir depresyon sürecinde misiniz? Gibi türetilebilecek sorular ile kendisine soracağı bu tarz sorular, neyin uykusuzluğa sebep olduğunu bulabilir.

Uykusuzlukla baş edebilmek için yapılabilecek öneriler:

Gece uykusu oldukça önemlidir, dolayısıyla yatak odanızın karanlık, sessiz ve serin olmasına özen gösterin. Yatağa giriş için ortalama bir saat belirleyin. Yatmadan bir saat önce telefon, televizyon gibi ekranlardan uzaklaşın. Uyku öncesinde ise kafein tüketmeyin, fazla sıvı içmeyin ve yemek yemeyin.

Uzman Psikolog Kaan Üçyıldız,’‘ Ve en önemlisi zihni düşünceler ile yoğun bir şekilde meşgul olan bir kişi, günün sonunda uykusuzluk ile karşı karşıya kalacaktır. Zihninizi meşgul eden sorun ve problemler için uygun çözüm yolları geliştirmekte kişinin düşüncelerini yönetebilmesi için oldukça önem arz eder.Tüm girişimlere rağmen kişi, uykusuzluk ile baş edemiyorsa en kısa zamanda profesyonel bir destek alması gerekecektir.” dedi.