enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,5941
EURO
34,7657
Cargill

Yağhanelerde zeytin yağı mesaisi

Yağhanelerde zeytin yağı mesaisi
686
A+
A-

Orhangazi bölgesinde zeytin hasadının başlaması ile birlikte zeytinyağı imalathanelerinde de hummalı bir hareketlilik gözleniyor. Son yıllarda sayıları artan zeytinyağı fabrikaları yağlık zeytin alımı ve sıkımlarına başlarken, 3. Nesil hizmet veren Çakırlı mahallesindeki Nergis Zeytinyağı fabrikasında da üretim tüm hızıyla devam ediyor.

2021 yılı zeytin hasat döneminin başlaması ile birlikte zeytin üreticilerinde yoğun bir çalışma devam ediyor. Orhangazi bölgesinde kaliteli sofralık zeytin üretiminin yanı sıra yağlık zeytin üretimi de son yıllarda artmaya başladı. İlçe genelinde son yıllarda zeytinyağı fabrikalarının sayısı her geçen gün artarkan, zeytinyağı üretimi de her yıl artmaya devam ediyor.

3.Nesil zeytinyağı fabrikası
Zeytinyağı fabrikalarından en eskilerinden birisi de Çakırlı Mahallesinde yer alan ve 3.nesil tarafından işletmeciliği yapılan Nergis Zeytinyağı fabrikası. Serkan Hava tarafından işletmeciliği sürdürülen Nergis Zeytinyağı Fabrikasında zeytin hasat dönemi ile birlikte üretim de artmaya başladı.

Zeytinin buruşması bekleniyor
Fabrikanın yeni teknoloji cihazlarla üretim yaptığını belirten işletme sahibi Serkan Hava, zeytinyağı üretiminde yoğun bir döneme girdiklerini belirtti. Serkan Hava hasadın ilk günlerinde yağlık zeytinlerde 6 kilodan bir kilo zeytinyağı üretebildiklerini belirterek, soğukların başlaması, zeytinin buruşması ile birlikte artık 4 kilo zeytinden 1 litre yağ üretebiliyoruz dedi. Şu anda zeytinyağının litresinin 35 TL’den verildiğini belirterek, depolamalarımızın ardından zeytinyağını İzmir’deki zeytinyağı borsasına ulaştırıyoruz dedi.