enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,1969
EURO
34,9441
ALTIN
2.459,68
BIST
10.899,28

Koronavirüs Bilim Kurulu Kararları Açıklandı !

Koronavirüs Bilim Kurulu Kararları Açıklandı !
A+
A-

Günlük yaklaşık 30 bin yeni vaka ile karşı karşıla olduğumuza dikkat çeken Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu kararlarını açıkladı. Yüz yüze eğitimin devam edeceğini belirten Koca, yerli aşı için de vatandaşları gönüllü olmaya çağırdı.

Gençlere Mücadele Çağrısı

Bilim Kurulu Kararları hakkındaki Bakan Koca’nın açıklaması şöyle,

“Bilim kurulumuz bugün salgının seri, genç nüfusun vakalar içindeki dağılımı, aşı programımızın değerlendirmesi ve influenza gündemi ile toplandı. Salgının bugün ulaştığı durumda günlük yaklaşık 30 bin vaka ile karşı karşıyayız. Vakaların ortalama yaşının düşmüş olması ve aşılanmış olmak sayesinde hastanelerimizin kapasitesi zorlayacak bir hasta yükü ile karşılaşmıyoruz. Vakalarımızın yaş ortalaması düşerken, gerek servislerde gerekse yoğun bakım ünitelerinde maalesef halen büyüklerimiz yatmaktadır. Kayıplarımızda da yine ileri yaştaki büyüklerimiz belirgin şekilde çoğunlukta. Bununla birlikte artık vakalarımızın neredeyse yarısı 30 yaş altındaki vatandaşlarımız. Gençlerimiz hastalığı hastaneye yatmadan geçirseler de bulaştırabilecekleri büyüklerimiz halen hastanede tedavi edilmek zorunda kalabiliyor. Bu durum artık sorumluluğun gençlerde olduğu teyit ediyor. Salgının ilk dönemlerinde en çok kısıtlama 65 yaş üzeri büyüklerimize uygulanmış ve büyük bir fedakârlıkla kurallara uymuş ve sorumluluklarını yerine getirmişlerdi. Bugün sorumluluk alma, ön safta mücadele etme sırası gençlerimizdedir. Gençler sorumlu davranarak evlerinize, sevdiklerinize, büyüklerinize virüs taşımamak için tedbirlere uymalı ve en kısa sürede tam aşılı hale gelmelisiniz. Gençler, sizleri mücadelede ön safta davet ediyorum”

Aşı Programında Yavaşlama Var

Aşı programında yavaşlama olduğuna dikkat çeken Bakan Koca, “Aşı tam aşılı hale gelmeden çok sınırlı koruma sağlıyor. Hele toplum bağışıklığı elde edilmeden ne kadar emek versek de yayılım devam ediyor. Aşılanma oranının yüksek olması aşı olmayanları korumuyor. Hiç birimiz nasılsa başkaları aşı oldu ben olmasam da olur düşüncesinde olmamalı. Aşı birinci derece aşı olan kişileri koruyor. Kendi korumamız kendi aşımızdır. İkinci doz ve hatırlatma dozu aşısının zamanı gelen vatandaşlarımızın hiç vakit kaybetmeden aşılarını tamamlamaları önce kendileri sonra tüm toplum için son derece kıymetli bir adım olacaktır. Israrla ve tekrarla sizleri aşı olmaya ve aşıları tamamlamaya davet ediyorum” diye konuştu.

Bakan Koca, ‘okullar açık kalacak mı’ sorusuna ise şu yanıtı verdi, “Bilim kurulu üyelerimiz kendilerine çok sayıda “okullar açık kalacak mı?” sorusu ile müracaat edilmesinden şikâyetçi. En net şekilde ve kararlı bir tavırla okullarımızın kapanmasının asla gündem olmayacağını bir kez daha ifade ediyoruz. Okulların kapanması söz konusu değil. Gündemimizde olmayacak. Bu sorunun gündemde kalmasının ise hiçbir faydası da manası da yok. Çocuklarımızı koruyarak, tedbirlere uyarak eğitimin her kademesinde yüz yüze eğitime devam edeceğiz. Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)