enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
30,9163
EURO
33,4489
CARGILL

Krizin faturası ağır oldu!

Ülkemiz de dahil olmak üzere tüm dünyada patlak veren çip krizinden birçok sektör etkilenmiş durumda. Beyaz eşya, elektronik ve otomotiv …

Krizin faturası ağır oldu!
674
A+
A-

Ülkemiz de dahil olmak üzere tüm dünyada patlak veren çip krizinden birçok sektör etkilenmiş durumda. Beyaz eşya, elektronik ve otomotiv sektöründe boy gösteren onlarca şirket, bu süreçte üretim hızını ciddi ölçüde yavaşlatırken, bu noktada fiyatlar da hiç olmadığı kadar yükseldi.

Küresel çip krizinden en çok etkilenen sektörlerden biri de şüphesiz akıllı telefon pazarı. Üreticiler, gelen taleplere yetişebilmek için yoğun mesai harcıyor, ancak belirli bir noktadan sonra bunun mümkün olmadığını anlayarak üretimi azaltıyorlar.

Küresel çip krizi ile akıllı telefon pazarı yüzde 6 küçüldü

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan son Canalys raporuna göre, küresel çip krizi nedeniyle akıllı telefon pazarı yüzde 6’lık bir küçülme yaşadı. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Canalys baş analisti Ben Stanton, ”Akıllı telefon piyasası, cihaz üretimini elinden gelen en iyi şekilde maksimize etmeye çalışıyor. Ancak yonga seti üreticileri, talep ve arz arasındaki boşluğu kapatmak amacıyla aşırı siparişleri caydırmak için fiyatları son derece artırıyor.” dedi.

Şu an için akıllı telefon sektörü başta olmak üzere neredeyse her alanı doğrudan etkileyen çip krizi, bir süre daha bizlerle olacak gibi görünüyor. Buna ek olarak ortaya çıkan raporlar ve tahminlere göre, alınan üst düzey önlemlere rağmen söz konusu sorun 2022 yılına kadar devam edecek. Hatta yüksek talep nedeniyle ürünlerin perakende satış fiyatlarının da belirli ölçüde artması bekleniyor.

Buna ek olarak Canalys raporuna göre, yaşanan çip krizi nedeniyle akıllı telefon şirketlerinin pazar paylarında bazı değişimler yaşandı. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz aylarda Xiaomi, Apple’ı geçerek en yüksek pazar payına sahip ikinci akıllı telefon üreticisi olmuştu. Bu noktada Apple, 2021’in üçüncü çeyreğinde pazar payını yüzde 15’e çıkararak Xiaomi’yi geçti ve yeniden ikinci sıraya yükselmeyi başardı. Xiaomi’nin ise yüzde 14’lük pazar payı bulunuyor.

Sektörün zirvesinde ise yüzde 23’lük pazar payı ile Güney Koreli Samsung bulunuyor. Dördüncü ve beşinci sıraları da yüzde 10’luk pay ile son dönemde aktifliğini fazlasıyla artıran vivo ve OPPO’nun aldığını belirtelim.

KAYNAK : SHİFTDELETE