enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,5133
EURO
34,5963
Cargill

Metaverse ‘ye hazırmıyız ?

Metaverse ‘ye hazırmıyız ?
637
A+
A-

METAVERSE EKOSİSTEMİNE HAZIR MIYIZ?

Dijital ekonomiler hızla tesir alanlarını genişletirken, Facebook’un firma adını “Meta” olarak değiştirmesiyle odaklarımız “Metaverse” teknolojileri üstüne kaydı. “Meta” ve “universe” kelimelerinin kaynaştırılmasıyla oluşan “Metaverse” reel ve sanal dünyanın birleştiği bir “dijital dünya” olarak tanınabilir. Daha somut ifadelerle açıklamak gerekirse, artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik ve karma gerçeklik ürünlerine ve hizmetlerine dayanan teknolojiler bizleri bekliyor…

“Bir Sonraki ‘Harika’ İş Platformu”

Günümüzde Metaverse bilim kurgu dünyasının gerisinde kalmış benzer biçimde görünse de yeni bir içerik ortamı olarak, binlerce hatta milyonlarca yeni değer üretme potansiyeline haiz ve fütüristik bir teknoloji ekosistemi vadediyor. Dijital ekonominin tüm bileşenleri, blok zinciri teknolojisi, NFT benzer biçimde yenilikler de eklendiğinde Metaverse kavramı için “bir sonraki mükemmel iş platformu” diyebiliriz.

Metaverse sayesinde mevcut İnternet ekosisteminde gördüklerimizden daha fazla sayıda ve çeşitlilikte fırsat, iş ve içerik üretilebilir. Metaverse ile birlikte ödeme işlemleri, kimlik doğrulama, işe alımlar, reklamlar, içerik oluşturma, emniyet ve benzeri her şeyi tedvir etmek için yeni firmalar, ürünler ve hizmetler ortaya çıkması umut ediliyor. Bu da günümüzdeki birçok çalışanın işlerinin son bulacağını ve dönüşeceği anlamına geliyor demek.

Hangi Alanlar Metaverse ile Değer Kazanacak?

Şimdilik oyun sektörü ağırlıklı bir pazar olarak görülmesine karşın gelecekte pek çok alanın Metaverse teknolojileriyle tekrar şekillenmesi umut ediliyor. Cerebrum Tech Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. R. Erdem Erkul, bu yeni ekosistemin şekillendireceği sektörlerden bahsederken “iş yapış şekillerinin derinden etkileneceğinin” altını çiziyor. Erkul “Öncelikle firmanın marketing stratejileri, ticaret yapış biçimlerinin metaverse ile yeniden yapılanacağını söyleyebiliriz. Şirket kültürleri metaverse üzerinde deneyimlere göre yeni bir hat çizecek. Özellikle perakende, moda şeklinde e-ticaretin hakim olduğu alanlar yine yapılanacak. Bir diğer mühim alan öğrenim sektörü olacak. Pandemiyle birlikte tamamen uzaktan öğrenim modeline geçtiğimiz bu günlerde özellikle pratik derslerin ertelenmesi veya iptalleri yaşandı, metaverse teknolojilerine dayalı yeni sanal öğrenme deneyimleri de bizleri bekliyor.” değerlendirmesinde bulunuyor.

Araştırmalara gore, ancak AR pazarının 2023’te 18 milyar doları aşacağı ve 2022’ye kadar yaklaşık 3,5 milyar AR kullanıcısı olacağı öngörülüyor. Bu, dünya nüfusunun %25’inden fazlasına karşılık etmektedir.

ETİKETLER: ,