enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
31,0763
EURO
33,6928
CARGILL

Mukaddes Gün ‘Kadir Gecesi’

364
A+
A-

MUKADDES GÜN ‘KADİR GECESİ’

Milletçe bizi ,biz yapan kutsallarımız dini ,milli bayramlarımız ve bunlara müteakip dini milli özel ve anlamı bizler için yüce olan bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesini ve akabinde ramazan bayramını kutlamaya hazırlanıyoruz .

Ramazan ayının son haftasına girdik. Hadislerde önemi sıkça vurgulanan Kadir Gecesinin tam olarak hangi gün olduğu bilinmemekle birlikte Ramazan ayının son 1 haftası içerisinde saklı olduğu rivayet edilmiş ve müminlere bu özel günleri çok anlamlı bir şekilde geçirmeleri tavsiye edilmiştir.

Kadir kelimesi “hüküm, şeref, güç, yücelik” gibi anlamlara gelir.

Dinî literatürde ise “leyletü’l-Kadr” şeklinde Kur’ân-ı Kerîm’in indirildiği gecenin adı olarak kullanılır. Aynı adı taşıyan sûre bu gecenin fazileti hakkında nail olmuştur. Sûrede Kur’an’ın Kadir gecesinde indirildiği ve sözü edilen gecenin bin aydan daha hayırlı olduğu belirtilir. Alimler hayırlı olanın bu gecede yapılan ibadettir Allah’ın izniyle melekler ve Cebrâil yeryüzüne iner ve gece boyunca yeryüzüne barış ve esenlik hâkim olur.

Bu gece bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi.

Kulun Rabbine yakın olduğu gecelerin en önemlisi,kendisine dua edenleri geri çevirmeyen, günahları bağışlayan, her şeyi bilen, gören ve duyan Yüce Allah bu gece yapılan tüm dualarınızı kabul etsin

Tüm Müslüman aleminin içinde bulunduğu kadir gecesi ve ulaşacağınız ramazan bayramınızın hayırlara vesile olmasını temenni ederim.

Kadir geceniz ve bayramınız kutlu olsun !

Gazeteci Yazar Hayrettin Bulut

Yazarın Diğer Yazıları