enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
31,0897
EURO
33,7047
CARGILL

Orhangazi’nin İlk kadın kooperatifinin, ilk genel kurulu

Orhangazi’nin İlk kadın kooperatifinin, ilk genel kurulu
916
A+
A-

Orhangazi Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi ilk genel kurulunu gerçekleştirdi. Cumhuriyet Bayramı arifesinde gerçekleştirilen genel kurulda konuşan Kooperatif Başkanı Seda Şentürk, “28 Ekim gibi Cumhuriyet Bayramı’nın arifesi olan önemli bir günde gerçekleştirdiğimiz genel kurulumuz Orhangazi’li kadınlara ve Orhangazi’ye hayırlı olsun” dedi.

‘Orhangazi’nin İlk kadın kooperatifinin, ilk genel kurulu’

28 Ekim Perşembe günü Orhangazi Ticaret Odası toplantı salonunda gerçekleşen, hükümet komiserliğini Ticaret Bakanlığı Bursa İl Ticaret Müdürlüğü Bakanlık Temsilcisi Birgül Yazıcıoğlu‘nun yaptığı genel kurulda ayrıca TARSİM’in kurucusu, TEMA Vakfı danışmanı ve kırsal kalkınma kooperatiflerinin kurucusu Tanfer Dinler de konuk oldu. Genel kurulda yönetim kurulu asil üyeliklerine Seda Şentürk, Selda gül Yurddaşer, Emine Uçar, yedek üyeliklerine Ayfer Fıçıcı, Seda Gökçe Yılmaz, Selda Alıcı seçilirken, denetim kurulu asil üyeliklerine Nilüfer Seçgin, Ayşe Bilgin, yedek üyeliklerine Nuran Serbest ve Hülya Bozan seçildi.

‘Kadın isterse yapar ‘

Kooperatif Başkanı Seda Şentürk, kooperatifin ilk genel kurulunun Orhangazi’li kadınların gücünü duyurmanın ilk adımı olacağını belirterek,  “Böyle manidar bir günde kooperatifimizin ilk genel kurulunu gerçekleştirmek bizleri bir kat daha mutlu etmiştir. Ulu Önder Atatürk’ün Türk kadınına verdiği değer ışığında Cumhuriyetimizin ilanının 98. yıldönümünde gerçekleştirdiğimiz kongremiz öncelikle tüm Orhangazili girişimci kadınlarımıza ve Orhangazi’ye hayırlı uğurlu olsun. Biz Orhangazi Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi olarak tüm engel ve bürokratik aksamalara karşın bugün bu aşamaya geldik. Unutmamalıdır ki, kadın isterse yapar, önüne sette kursanız, dağ da olsanız kafasına koyduğunu yapar.  Ulu önderimizin de 28 Ekim 1923 günü söylediği “Efendiler, yarın Cumhuriyet’i ilan edeceğiz” sözünden ilhamla biz de Orhangazili kadınlar olarak, “Yarından itibaren sesinizi tüm Türkiye ve dünyaya duyurmak için ilk adımı attık” demenin gurur ve onurunu yaşıyoruz” dedi.

‘Ses getireceklerinden şüphem yok’

Toplantıda konuşan TARSİM mimarı ve TEMA Vakfı danışmanı ve kırsal kalkınma kooperatiflerinin kurucusu Tanfer Dinler, “İşimiz gereği binlerce köy, binlerce mezra gezdim ve yüzlerce kadın kooperatifi ile karşılaştım. Kadının elini değdiği her şeyin bir başka mana kazandığı, değerinin katlanarak arttığı kanısındayım. Orhangazi Kadın Kooperatifinin, gördüğüm birçok kadın kooperatifi arasında en heyecanlı ve proje bazlı çalıştıklarını ifade etmeliyim. Orhangazi Kadın Kooperatifimizin, Orhangazi’ye büyük katma değer sağlayacağı kanısındayım. Orhangazi ve Orhangazi’ye has ürünleri bugüne kadar sergilenmemiş bir ölçüde tüm Türkiye’ye duyurup, ses getireceklerinden şüphem yok” dedi.