enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,2020
EURO
35,0069
ALTIN
2.504,53
BIST
10.643,58

Otomobil alacaklar dikkat: Kur zammı geliyor!

Dünya genelinde yaşanan çip krizi otomobil fiyatlarını artırıyor ve hatta üretimleri durduruyorken bir sorun daha patlak verdi. Son haftada …

Otomobil alacaklar dikkat: Kur zammı geliyor!
A+
A-

Dünya genelinde yaşanan çip krizi otomobil fiyatlarını artırıyor ve hatta üretimleri durduruyorken bir sorun daha patlak verdi. Son haftada döviz kurunun yukarı doğru hareket etmesiyle otomobil fiyatlarının etkileneceği düşünülüyordu. Bu etkiler, sıfır otomobil fiyatları tablosunda çok geçmeden kendini göstermeye başladı.

Sıfır otomobil fiyatları yüzde 12’ye kadar zamlanabilir

Son günlerde Türk Lirası’nın yüzde 10’a yakın değer kaybetmesi, en çok da ithal edilen ürünleri etkileyecek. Vergi oranlarının kimi zaman aracın üç katı fiyatına çıktığı ülkemizde fiyatlar vergi hazırlığına giriyor. Dünya Gazetesi’nden Aysel YÜCEL’in haberine göre otomobil üreticileri kasım ayında araçlara yüzde 5 ila 7 arasında zam yapma hazırlığına girdi. Ocak 2022’ye kadar ise bugüne oranla yapılan zam oranının yüzde 12’yi bulması bekleniyor.

Fiyatlara yansıyacak tek zam dövizden de gelmiyor, araçlara uygulanan ÖTV oranı aracın fiyatına göre belirlendiği için fiyatların artması ÖTV’yi de artıracak. Yani yüzde 50 ÖTV uygulanan bir aracın artık yüzde 80 ÖTV bandına girmesi mümkün. Bu vergi zammıyla birlikte döviz kurundan kaynaklı zam da kendini gösterecek.

Üreticiler, Türkiye için giriş seviyesi modelleri düşünüyor

Yine Dünya Gazetesi’ne göre otomobil üreticileri, artan fiyatlardan dolayı talep azaldığı için daha ucuz araçları ülkemizde satmak istiyor. Giriş seviyesi olarak da adlandırılan düşük donanımlı modellerin yanı sıra, halihazırda giriş seviyesine ait olan araçların daha düşük donanımlılarının satıldığını da görebiliriz.

Söz konusu zamların, fiyat listelerine kasım ayında yansıyacak olmasından dolayı otomobil alacakların aceleci davranmasında fayda var. Şu sıralar bayilerde araç bulmak zor olacağından, bir aracı bayide incelemeye gitmeden önce telefonla bilgi almanızda fayda var.

KAYNAK: SHIFTDELETE