enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
31,0882
EURO
33,7187
CARGILL

Proje ile ilgili kuşkularımız var

Proje ile ilgili kuşkularımız var
636
A+
A-

Orhangazi Belediye Meclisi Kası ayı meclisinin en hararetli gündem konusu olan Amfi Tiyatro çevresindeki 90 bin m2’lik alan ile ilgili maddede İyi Parti meclis üyeleri Mehmet Burhan ve Nimet Ercan tepkilerini dile getirerek, “Bu maddede Büyükşehir’e ‘tahsis’ değil de, ‘devir’ ibaresinin kullanımı sehven mi olmuştur?” diye sordu.
‘Tepkimiz işe yaramış’
İyi Parti Belediye meclis üyesi Mehmet Burhan, “Muhalefet olarak Orhangazi Belediyesi’ne gelir getiren bu mülkün Büyükşehir Belediyesi’ne ‘devri’ne haklı olarak tepki koyduk. Bunun için de bir araya gelerek bu tepkimizi gösteren bir basın toplantısı gerçekleştirdik. Bu gün değiştirip, devir değil, mülkiyet hakkı Belediyemizde kalması şartıyla tahsis edileceği ibaresi ile önümüze koymuşsunuz. Demek ki tepkimiz işe yaramış, sevindik” dedi.
‘Rant olayı zuhur eder mi?’
Orhangazi Belediyesi’nin yıllardır bu alanı gayet güzel elinde tuttuğunu ve Orhangazi’nin en büyük park alanı olarak halkın gözdesi olduğunun atkını çizen Mehmet Burhan, “Orhangazi’nin gelişip güzelleşmesi hepimizin isteği. İlk soru Büyükşehir burada ne yapacak? Endişemiz, burada bir rant olayı zuhur eder mi?” dedi.
‘Proje ile ilgili kuşkularımız var’
Bu proje ile ilgili kuşkularının olduğunu bu yüzden bu maddenin meclisten geçişini İyi Parti gurubu olarak onaylamayacaklarını belirten Burhan, “Bazı projelerle şehrin hafızası ile oynanıyor. Bu bölgedeki en gözde yapı 20 yıl buraya hizmet etmiş bir belediye başkanının adını taşıyor. Orası revize edildiğinde hafızalarla oynanıp ismi değişecek mi? Büyükşehir’in buraya faydası ne olacak bilelim. Devir yada tahsis olmadan proje olmaz ama burada ne yapılacak, neler planlanıyor bunu bilmek hakkımız. Bu bölge ile ilgili kuşkularımız giderilmeli. Aksi takdirde bu maddenin geri çekilmesini gurup halinde istiyoruz” dedi.
‘Doğru ibareler kullanılsaydı, şova gerek olmazdı’
Konunun resmi evraklarda ‘devir’, Belediye Başkanı Bekir Aydın’ın söylemlerinde ‘tahsis’ olarak geçmesinden duydukları şaşkınlığı dile getiren İyi Parti meclis üyesi Nimet Ercan, “Bu konu biz meclis üyelerine gönderilen resmi evraklarda, alanın ‘Büyükşehir’e devri’ olarak belirtiliyor. Siz şimdi yaptığınız açıklama ve bizim şimdi önümüze koyduğunuz kağıtlarda ‘mülkiyeti belediyemizde kalmak şartı ile tahsisine’ deniyor.

Biz şimdi neye inanalım. Bu alan bize gönderilen resmi evraklardaki gibi devir mi olacak? Yoksa sizin bize sözle açıkladığınız gibi mülkiyeti bizde kalması şartı ile tahsis mi? Biz burada sizin sözünüzü değil resmi evrakı onayladığımızdan bu olayın sehven tahsis değil devir olarak yazıldığının kayıtlara geçirilmesini istiyoruz. Bu güne kadar konu ile ilgili doğru ibareler içeren evrak önümüze konsaydı, sizin de dediğiniz bu şovlar da olmazdı” dedi.