enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
19,9793
EURO
21,4669
ALTIN
1.251,54
BIST
4.427,99
CARGILL

Sağlıkta Şiddet Yasası

Sağlıkta Şiddet Yasası
468
A+
A-

Sağlıkta şiddet suçlarının önlenmesi ve Malpraktis davalarındaki haksızlıkların sona erdirilmesi için ilgili kanunlarda değişiklik yapılmasını öngören Teklif, Büyük Millet Meclisine sunuldu ve Adalet Komisyonuna sevk edildi. Suç, karşısında yıldırıcı yasa bulacak!

Sağlıkta Şiddet İçin Müjdeli Haber. Sağlık camiası için, Cumhurbaşkanı tarafından ilk açıklamanın yapıldığı 14 Marttan sonra ikinci büyük gün olduğunu ve bazı şeylerin asla eskisi gibi olmayacağını söyleyen Fahrettin Koca müjdeli haberi verdi.

Koca, “Sağlıkta yaşanan şiddet suçlarının önlenmesi ve Malpraktis davalarındaki haksızlıkların sona erdirilmesi için Türk Ceza Kanununda, Ceza Muhakemesi Kanununda ve Sağlık Hizmetleri Temel Kanununda değişiklik yapılmasını öngören Kanun Teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulmuş ve Adalet Komisyonuna sevk edilmiştir. Yüce Meclisimiz devrim niteliğindeki bu değişiklikleri gündemine almıştır. Teşekkür ederiz.” dedi.

SAĞLIK HİZMETİNİ ENGELLEME” SUÇU

Türk Ceza Kanununda sağlık hizmetleri diğer kamu hizmetlerinden ayrıştırılıyor. Böylece, sağlık hizmetinden yararlanma hakkı engellendiğinde, işlenen suçun cezası “kamu hizmetlerinden yararlanma hakkının engellenmesi” suçunun cezasından daha ağır bir ceza olacak. Bu amaçla, TCK’nın 113. Maddesinde ek düzenleme yapılacak. Çoğu olaydaki gibi, sağlık hizmetlerinin de engellendiği şiddet suçlarında, toplam ceza artacak.