enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,2020
EURO
35,0069
ALTIN
2.504,53
BIST
10.643,58

Geldikleri gibi giderler…

A+
A-

GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER

Sevgili okurlar yine bir kahramanlık öyküsünden bahsedeceğiz. (alıntı vardır ) Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ve tüm silah arkadaşlarını ve tüm şehitlerimizi rahmet, minnetle anıyoruz.
Aziz şehitlerim Ruhunuz şad olsun.

Başkomutan Mustafa Kemal ordularına şöyle sesleniyor Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir ileri komutunu veriyor.

Geldikleri gibi giderler

Emperyalizme karşı halk örgütlenmesini başaran Mustafa Kemal kurtuluşun meşalesini yakar . Anadolu insanı bu mücadelede yalnız bırakmaz .Ordusunu topyekun bir kurtuluş mücadelesine girilir Baskomutanın askeri dehası halkın inancı ve azimli kararıyla düşman yurttan püskürtülür atılır ve işte ogün,

9 Eylül İzmir’in dağlarında çiçekler açar.

26 Ağustos 1922’de Türk Ordusu tarafından Afyon Kocatepe’de başlatılan“Büyük Taarruz”,9 Eylül’de “İzmir’in Kurtuluşu” ile sonuçlanmış, “Büyük Zafer”kazanılmış, Milli Mücadele sona ermiş, Türk milletinin kurtuluşu ve bağımsızlığını elde edişinin simgesi ve çok önemli bir tarihi gün olmuştur. 15 Mayıs 1919-9 Eylül 1922 sürecinin önemi ve anlamı İzmir ve Türk milleti için çok büyüktür.Emperyalist işgal, Yunanlıların 15 Mayıs’ta İzmir’in işgal edilmesiyle başlamıştır. İşgal, Anadolu’da Milli Mücadele’nin başlamasında önemli başlangıç teşkil etmiş, temel sembollerden biri haline gelmiş ve bir dönüm noktasını oluşturmuştur.Anadolu’da işgallere karşı dağınık olan düşünce ve örgütlenme biçimleri, İzmir’in işgali ile Anadolu insanın direniş ve karşı koyuş düşüncesini körüklemiş, örgütlenme ve protesto mitingleri ülkenin en ücra köşelerine kadar yaymıştır. 9 Eylül 1922’de Türk Ordusu, Anadolu’nun içlerine kadar girmiş olan Yunan ordusunu, kazandığı zaferlerle püskürtmüş ve geldikleri yer İzmir’den denize dökmüştür.15 Mayıs 1919 Yunanlıların anavatana saldırdığı kara günün yıl dönümü iken, 9 Eylül 1922 Türk Ordusunun ilk hedefe vardığı,tüm ülkenin kurtulduğu, aydınlığa kavuştuğu ve vatanın kurtulduğu günün yıl dönümü olmuştur.

Anadolu insanı kadını, erkeği cepheden,cepheye koşup mücadeleyi kazanmıştır bu kutsal mücadelede bulunup bizlere bu ülkeyi emanet eden herkesi minnetle, rahmetle anıyorum.

Aziz Şehitlerim Ruhunuz Şad Olsun

HAYRETTİN BULUT 

Yazarın Diğer Yazıları